Anta utmaningen att skapa logotyper i Illustrator. Ja, kanske inte bara en - utan flera. Den här kursen är för dig som vill kunna skapa en egen, unik och genomtänkt logotyp.
Utmaningen i att skapa en egen logotyp är att den ska vara lätt att förstå och passa in i flera olika sammanhang. Då kommer din logotyp att framställas på rätt sätt.
Du behöver veta vilken logotyp du ska skapa. Kanske väljer du att skapa en illustration, en textlogo eller ett monogram? Valen är många, utmaningarna likaså - men oj så roligt det är att skapa logotyper.
Tillsammans med grafiska designern Therese Berggren kommer du dyka ner i logotypernas värld – från skiss på papper till leverans. Du får kunskap om vilket förarbete som behöver göras, hur du vektoriserar din skiss samt viktiga grundläggande beslut för att din logotyp ska fungera i så många sammanhang som möjligt.
Therese lär dig:
Efter kursen kommer du kunna skapa logotyper på ett medvetet sätt, så att dina logotyper signalerar det du vill samt är lämpad att publiceras där du behöver.
För Therese är skaparglädjen den sanna glädjen, även om det låter lite klyschigt. Skapandet ter sig i många olika former för Therese. Allt från att fotografera och designa, till att knyta makramé och bygga möbler. I den här kursen får du följa med Therese tankar och tekniker när hon designar en logotyp.
Ta fram en blyertspenna och ett papper. Det är dags att skapa din egen logotyp!