Gillar du att föreläsa, undervisa och leda andra personer i grupp. Kanske har du ambitioner att börja med webbseminarier men är lite osäker på hur du ska komma igång och vad du behöver för prylar.
Webbseminarium - Tekniken i rummet är en kurs just för dig som vill komma igång med att hålla och samordna webbseminarium. Här får du lära dig vad du behöver för utrustning, hur du kopplar in rätt saker på rätt sätt och varför ljuset är en viktig sak att tänka på när du sänder webbseminarium.
Kursen hjälper dig att förstå vad det här med live-streaming är och hur du får till helhetstänket kring bild, ljud och miljö för att få bästa förutsättningar för att sända ditt eget webbseminarium.
Med små medel så som mobiltelefon och en myggamikrofon är du redo att sända live-streamade webbseminarium på en digital plattform.
Ja, mer behövs inte när det kommer till utrustning och även om det finns fler saker att ta hänsyn till och massor av häftiga tekniska prylar att jobba med så går det att komma lånmgt med små medel. Det är du som lägger ribban och i kursen får du tipsen som hjälper dig att hitta vad som känns rätt just för dig.
Efter kursen kommer du känna dig trygg med tekniken i rummet när du sänder webbseminarium.